Araştırmacı Yazar Hakan Yılmaz Çebi Web Sitesi
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

HAZIR KITA

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SOSYAL PAYLAŞIM

DESTEK

DİN VE VATAN

BÖLÜNMEYE KARŞI UYANDIRAN SİTE..
"Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun." (Al-i İmran -104)

www.reddiyeler.com
Tam bir Skandal ! Caferi imam ilkokulda Şiiliği Anlattı..

Tam bir Skandal ! Caferi imam ilkokulda Şiiliği Anlattı..

Tarih 04 Nisan 2012, 11:41 Editör

Ülkemizde gizliden yayılan çok büyük bir tehlike olan Şii yayılmacılığına bir örnek..

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’ndeki Gazi İlköğretim Okulu’nda okul müdürünün izniyle din dersine giren Caferi imam, 7′nci sınıflara Şii ve Alevi inancını anlattı.

Turgutlu Gazi İlköğretim Okulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinden Durmuş Ali Etbaş, okul müdüründen izin alarak Caferi inancından olan imam Bayram Dalga’yı okula davet etti.

Atatürk Mahallesi’nde bulunan Hz. Hüseyin Cami imamı Bayram Dalga, Gazi İlköğretim Okulu’nda derse girerek, 7. Sınıflara Caferi ve Alevi inancını anlattı. Allah insanları iyiye, güzelliğe yöneltmek için peygamberler gönderdiğini, son peygamberin de Hz. Muhammed(sav), son ilahi kitabın da Kur’an-ı Kerim olduğunu belirten imam Bayram Dalga, “Hz. Muhammed’in (sav) ölümünden sonra inanç esasları ve ibadetle ilgili konular farklı şekillerde yorumlanmış, yeni mezhepler ortaya çıkmıştır. Bunlar, insanların dini algılama biçimlerinin ürünüdür. Dinin kendisi Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin hadisleridir.

“Ehl-i Beyt imamlarında olan İmam Cafer Sadık’ı takip etmek anlamına gelen Caferi Mezhebi, İsnaaşeriyye, İmamiyye, Şiilik ve Alevilik de denmektedir. Ancak bu mektep, Türkiye’mizde daha çok Alevilik ve Şiilik isimleriyle tanınırken; İran, Irak, Azerbaycan, Lübnan, Bahreyn, Suriye, Afganistan, Arabistan, Pakistan Bengladeş ve Hindistan gibi, aynı inancı paylaşan Ehl-i Beyt dostlarının yoğun olduğu ülkelerde Şiilik ve Caferilik isimleriyle meşhur olmuştur.” dedi.”

Kars ve Iğdır yöresinden göç ettiklerini belirten imam Bayram Dalga, Caferi cemaatinin Turgutlu’da 6-7 bin civarında bir nüfusa sahip olduğunu, namaz, oruç, zekat ve hac gibi ibadet konuları ile inançla ilgili temel esaslarda kesinlikle diğer hak mezheplerden pek farklı olmadıklarını örnekler vererek açıladı.

Öğrencilerin, “Ellerinizi namazda niçin bağlamıyorsunuz? Neden Kerbela toprağından yapılmış mühüre secde ediyorsunuz? Ezanı niçin farklı okuyorsunuz? Namazları niçin cem ederek kılıyrosunuz?” gibi sorularını cevaplayan Dalga, insanların hayatlarını kolaylaştıran ve onların dinle ilgili sorunlarına çözümler getiren mezheplerin önemli olduğunu ancak, birlik ve beraberliği bozacak davranışlardan kaçınılması söyledi. Daha sonra da Hoca Ahmet Yesevi “Nerde görsen gönlü kırık, merhem ol. Öyle mazlum yolda kalsa, yoldaşı ol. Mahşer günü dergahına yakın ol. Ben- benlik güden kişilerden kaçtım ben işte” beytini okudu.

Okul müdürü Ercan Çifci, farklı kültürler, ırklar ve dinler arasındaki hoşgörü ve diyalogun !!!  tesisiyle, insanlar arasındaki şiddet ve çatışma ortamının önlenebileceğini belirterek, ”Daha önce de öğrencilerimizi camiye ve cemevine götürdük. Birbirini tanıma ve anlama süreciyle birlikte hoşgörü ve anlayışın yaygınlaşması, ülkemizin daha güvenli, huzurlu ve yaşanılır olmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

İNCELEME BAŞLATILDI

Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü, Gazi İlköğretim Okulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinden Durmuş Ali Etbaş’ın, okul müdüründen izin alarak derse Caferi imam Bayram Dalga’yı davet etmesiyle ilgili müfettiş incelemesi başlatıldığını söyledi.

Olayın dün gerçekleştiği bilgisini veren Kaymakam Günlü, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni Durmuş Ali Etbaş, okul müfredatında olduğu için Caferi imam Bayram Dalga’yı, okul idaresinde izin alarak derse davet etmiş. Okul idaresi, müfredatta olduğu için izin vermiş. Konuyu inceletiyoruz. Konunun 4+4+4 eğitim sistemiyle bir ilgisi yok. Müfredatta olduğu için böyle bir uygulama yapılmış. Biz de konuyla ilgili müfettiş incelemesini başlattık.” dedi.

Manisa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy da konuyla ilgili inceleme başlatıldığını söyledi. Altınsoy, “Gazi İlköğretim Okulu Müdürlüğü, uygulamanın ilköğretim okulu 7. sınıf ders programı içerisinde yer alan ‘İslam Düşüncesinde Yorumlar/İslam Dini İçerisindeki Mezhepler, Tarikatlar/Fıkhi Yorumlar’ başlığı altında anlatılan Caferilik konusunun öğrenciler tarafından daha iyi tanınması amacıyla, ilçede de 7 bin civarında Caferi bulunması ve öğrencilerin bazılarının da Caferi mezhebine tabi ailelerden geldiği de göz önünde bulundurularak Durmuş Ali Etbaş’ın talebi ve okul müdürünün onayı ile Bayram Dalga okula davet edilmiş. Okul idaresinin bilgisi ve öğretmen gözetiminde öğrencilerle tanışması sağlanmış. Öğrencilerin ders konularını daha iyi anlamaları için başka zamanlarda da değişik meslek gruplarından doktor, mühendis, polis, hemşire, tesisatçı gibi kişiler de okula davet edilerek öğrencilerle buluşturulmuş ve yine ders konularının daha iyi anlaşılabilmesi için kurum ve kuruluşlara da geziler düzenlenmiş. Toplumda hoşgörü anlayışının yaygınlaştırılmasında ve ders konularının daha iyi kavranmasında bu tür faaliyetlerden daha önce de yararlanılmış.” dedi.

İHA

 

SİTE NOTU :  700 yıllık  Sünni Devlet üzerine bina edilen Osmanlı’nın ve bu itikadı korumak pahasına canlarını seve seve vermiş  acdad’ın kemiklerini sızlatan bu olayı şiddetle kınıyor Allah Tebareke ve Teala’dan ecdad hürmetine bu gibi olayların son bulmasını temenni ediyoruz.  Şu memlekette  Sünni inancı Sünnilik, Ehli Sünnet gibi kavramları kitaplarına dahi almayan, 1400 senelik Doğru itikad ve Fıkhi meseleleri yok etmeye çalışan bu zihniyet, buna ön ayak olan Diyanet bu vebalin altından nasıl kalkar bilemiyoruz.

Diyanet veya Milli Eğtim her nereyi ilgilendiren mesele olursa olsun bu olayın buralara kadar gelmesidir asıl sorun. İnanın kıyamet kopmayacaktır bu olay sebebiyle ! Fakat  tersi olup doğru itikad anlatan bir cami hocası gelseydi veya  Şiilik siyasi bir mezhepdir Alevilik veya Şiiliğin islam ile bağı yoktur gibi kelimeler edilseydi asıl o zaman kıyamet kopardı.

Ehl-i Beyti seviyoruz gibi safsatalarla milleti vuran,  hakikatte inancı ters düşse ecdadını bile satan Sahabeye küfreden, Ehli Sünnete katl fetvası veren hocaları olan,  1 kafir devletle bile savaşı olmayan Tüm savaş ve çekişmelerini Sünni müslümanlarla yaşamış  İran yanlısı bu tutumların bertaraf edilmesi gerekirken verilen bu tavizler elbette şii yayılmacılığı‘nın bir göstergesidir.

Ebubekir Sifil Hocaefendi’nin  ” YARIN ÇOCUKLARINIZ EVE BİRER Şİİ OLUP GELİRSE ŞAŞIRMAYIN”  görüşü şimdi daha iyi anlaşılıyor !!!

 

SAPITANLAR.COM

Ek olarak okunabilecek bir yazı:
 • Şia'ya(şii) Kafir Demeyende Kafirdir...
 • Bu haber 5061 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
  Devlet-i Aliyye (Osmanlı)'nin İran Tutumu Nasıldı ? (Sahabe hassasiyeti)

  Devlet-i Aliyye (Osmanlı)'nin İran Tutumu Nasıldı ? (Sahabe hassasiyeti) Metafiziği menfi dairede etkili kullanan İran'ın çirkin bir yüzünü daha okuyacaksınız, günümüz devlet adamların...

  İran ve Büyücüler - Ahmedinejad!

  İran ve Büyücüler - Ahmedinejad! İran'ın metafizik alanda etkinliğinin fazla olması bazı metafizik çıkar çatışmalarınıda yanında geitiriyor..

  (c) 2008 - 2015 Sizde Ümmeti Muhammed yararına hayırlı küçük bir iş yapmak istiyorsanız yazıları sevdiklerinize ulaştırabilirsiniz! Gayret, samimiyet ve aşk bizden tevfik Allah'tan! (cc) Sitemizden alınan yazı ve dosyalar, ticari amaç gütmeksizin, değişik istemediğimiz amaç ve çıkarlar uğruna kullanmaksızın, yazar ve site ismimiz kaynak gösterilmek şartıyla yayınlanabilir! Aksi halinde tüm yasal haklarımızı gizli tutmaktayız!
  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im