Araştırmacı Yazar Hakan Yılmaz Çebi Web Sitesi
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

HAZIR KITA

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SOSYAL PAYLAŞIM

DESTEK

DİN VE VATAN

BÖLÜNMEYE KARŞI UYANDIRAN SİTE..
"Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun." (Al-i İmran -104)

www.reddiyeler.com
Evliyaya cinlerin itaati hakkında!

Evliyaya cinlerin itaati hakkında!

Tarih 17 Aralyk 2010, 10:22 Editör

Abdulkadir Geylani (ks) Hz. zamanında yaşanmış bir menkıbe..

Şüphesiz bir gerçekte şudur ki, yeryüzünde Allah'ın (cc) dostum dediği ve Hz. Muhammed (sav) Efendimizinde varislerim diyerek övdüğü veli zatları cinlerde tanırlar ve görünmeyen alemde ki tasarruflarını bildikleri içinde korkarlar.
 
Evliyalar içerisinde manevi derecesine göre, cinlerinde mürid olduğu Evliya zatlar vardır. Nasıl ki, Allah'tan korkan cinlerin gelip Peygamber (sav) Efendimize biat edip Müslüman olmaları gibi, peygamber varisi zatlarada Allah'tan korkan Müslüman cinler gelip mürid olurlar, burdan her Müslüman cinin gelip mürid olduğu anlaşılmamalıdır. Günümüzde cinlerin nüfusunun insan nüfusunun 10 katı olduğunu düşünürsek, evliya zatlara bağlı Müslüman cinlerin varlığının çokluğu anlaşılmaktadır.
 
Aşağıda Seyyid Abdulkadir Geylani (ks) Hazretlerinin bir menkıbesini okuyarak bu durumu daha net anlayabiliriz.
Ebû Saîd Abdullah bin Ahmed isminde birinin kızına cinler musallat olmuştu. Hâlini, Seyyid Abdülkâdir Geylânî hazretlerine arz etti. O da; "Falanca yere git. Oraya cinlerin reisi uğrayacak. Ona benim gönderdiğimi söylersin, hâlini anlatırsın. O sana yardımcı olur." buyurdu. O şahıs denilen yere gitti. Kendisini Abdülkâdir Geylânî'nin gönderdiğini ve kızının durumunu anlattı. Cinlerin reisi kızına musallat olan cini cezâlandırdı. Ebû Saîd cinlerin reisine;"Bugüne kadar senin kadar Abdülkâdir'in emrine cân u gönülden itâat eden görmedim." deyince; "Abdülkâdir Geylânî hazretleri her gece evinden bakar, cinleri seyreder. Cinler onu görünce korkularından sağa sola kaçışırlar. Allahü teâlâ sevdiği kulun emrine birçok insan ve cin verir." dedi. ( Evliyalar Ansiklopedisi, Abdulkadir Geylani )

Bu haber 12530 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Cinler

Cinler Cennete girecek mi?

Cinler Cennete girecek mi? Cinler Cennete girecek mi? sorusuna cevaplar...

Cinlerle görüşüp, onlardan faydalı bilgiler öğrenilebilir mi?

Cinlerle görüşüp, onlardan faydalı bilgiler öğrenilebilir mi? Konuyla ilgili kısa ve özet bilgi..

(c) 2008 - 2015 Sizde Ümmeti Muhammed yararına hayırlı küçük bir iş yapmak istiyorsanız yazıları sevdiklerinize ulaştırabilirsiniz! Gayret, samimiyet ve aşk bizden tevfik Allah'tan! (cc) Sitemizden alınan yazı ve dosyalar, ticari amaç gütmeksizin, değişik istemediğimiz amaç ve çıkarlar uğruna kullanmaksızın, yazar ve site ismimiz kaynak gösterilmek şartıyla yayınlanabilir! Aksi halinde tüm yasal haklarımızı gizli tutmaktayız!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im