KAYBOLANLARI BULMA KUYUSU !


Açıklama: Metafizik alanında ele alınabilinecek özel bir konuyu Hakan Y. ÇEBİ sizlere sunuyor..
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2015
Geçerli Tarih: 28 Haziran 2022, 06:30
Site: Araştırmacı Yazar Hakan Yılmaz Çebi Web Sitesi
URL: http://www.hakanyilmazcebi.com/yazar.asp?yaziID=476


Hacettepe Üniversitesi öğrencilik yıllarında öğrendiğimiz en önemli bilgilerden birisi, merhum Evliya Çelebi'nin Halk Bilimcilerin duayeni, eserinin de baştacı bir eser olduğu idi.

Uzun süredir stratejik dosyalara girmekten Halk Bilimi kaynaklarını ihmal ediyordum.. Geçenlerde İsmail Fidan kardeşim bir dizi kitapla çıkıp geldi onun geldiği sırada 65 yaşında bir beyefendi arayarak 2000 yıldır sır olarak saklanan Hz. Meryem Ana'nın kabrini ve kansere ilaç olacak sırları bizlere güven ve hürmeten emanet edeceklerini söylediler.. Bu tarz sırları Rabbimin ihsanına şükürler olsun alırım KARDEŞLİĞE İNSANLIĞA ADANMIŞ TÜRKİYEMİZİN İNŞASINA KULLANMAK İÇİN YA BAZEN DEĞİŞİK ELLERLE FARK ETTİRMEDEN SAHAYA SÜRERİM YA DA DOĞRU ZAMAN VE ZEMİN İÇİN BEKLE(TİLİ)RİM..

İşin bu kısmını zamanı olmadığı için şimdilik ketmedip, kaybolanları bulma kuyusu ile başlığı merhum Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinden aktararak, bilmeyenleri biraz araştırmaya bilenleri de tekrar hatırlamaya davet edelim İnşa'Allah...

Evliya Çelebi merhum, meşhur Seyahatnamesinde; İstanbul'daki Eyüp Sultan bölgesine dikkat çekerek, "...Eyüp'ün kuzeyinde mezarlık içinde birkaç ev vardır. Orada eski bir evde bir SU KUYUSU vardır. Birinin bir şeyi kaybolsa evvela temiz bir abdest alıp kuyunun kenarındaki musalla üzerinde iki rekat namaz kılar sonra bir fatiha-i şerifte okuyarak sevabını HAZRETİ YUSUF (Kuran-ı Kerim'deki Hz. Yusuf ve kuyu kıssasını hatırlayın/HYÇEBİ)) Aleyhisselamın mübarek ruhuna hediye eder.." EY SAHİBİ PİR! HAZRET-İ YUSUF'U SIDDIK AŞKINA OLSUN, BENİM FALAN AKRABAM VEYA FALAN EVLADIM, YAHUT KAYBOLAN ŞU TÜRLÜ EŞYAM NE OLDU?" diye kuyunun ağzında bağırır. Derhal sorduğu kişi hayatta mı ölü mü veya kaybolan eşya adı ve resmi ile nerede ve kim çaldı ise ve sorumlu denizde ise hangi denizde ise açıktan açığa bildiren ince bir ses duyulur.

Çok tuhaf acaip bir hikmettir ki sırrına akıl erdirmek mümkün değildir. Bu kuyu, her neden sorulsa cevap verir. FAKAT KURAN-I KERİM'DE MALUM "BEŞ BİLİNMEYEN" SORULSA ALAYDAN BAŞKA BİR CEVAP ÇIKMAZ. Mesela: "Karnımdaki erkek midir, kız mıdır?" Soran kadın, " azacık ye.." cevabını alır. Hakir (Evliya Çelebi) bu hali bir kaç kere gördüm. Hatta bir kere kuyudan:

- Osman dayım hayatta mıdır?

diye sordum. aydıncık şehrinde un alıyor yakında gelir cevabı çıktı. Üç gün sonra Osman dayım gelince Şaban ayının yedinci pazar günü nerede idiniz ve ne yapıyordunuz diye sordum. Aydıncık şehrinde un alıyordum diye yemin etti. Sırrını Allah bilir..

*Hakan Yılmaz ÇEBİ

TOPLUMU AYDINLATMA HAREKETİ (TA-HA)