Çeçenistan'da Zihin Kontrol Operasyonu


Açıklama: Çeçenistan'da Zihin Kontrol Operasyonu
Kategori: İstihbarat
Eklenme Tarihi: 14 A?ustos 2010
Geçerli Tarih: 21 Ocak 2022, 19:42
Site: Araştırmacı Yazar Hakan Yılmaz Çebi Web Sitesi
URL: http://www.hakanyilmazcebi.com/detay.asp?haberID=116


Çeçenistan’da, 45 ilkokul öğrencisi, CIA'nın beyin yıkama ve insan zihnini kontrol etmede kullandığı 'Psikotropik’ maddeden zehirlendi.

Rusya Acil Durum Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çeçenistan’in Shelkovska kentindeki bir ilkokulda öğrenim gören 45 ögrencinin, şiddetli baş ağrısı ve nefes zorluğu çektikleri gerekçesiyle aileleri tarafından acil hastaneye kaldırıldıkları ve burada yapılan ilk müdahalelerinde kullanımı yasadışı olan “Psikotropik” maddeden zehirlendikleri kanısına varıldığı belirtildi.

Hastane yetkililerinden alınan bilgiye göre, zehirlenen 45 ögrenci halen fiziksel olarak zayıf, baş ağrısı ve nefes almakta zorlandı. Yetkililer, hastanede gözetim altına alınan öğrencilerin tedavisine devam edileceğini söyledi.

HALKTAN GİZLEMİŞLER

İsminin açıklanmasını istemeyen bir hastane yetkilisi de, daha öncede 13 öğrenci ve 2 öğretmenin “Psikotrapik” maddeden zehirlendiğini ve bunu sır olarak saklamak zorunda kaldıklarını itiraf etti.

Hastane yetkilisi, zehirlenen 13 öğrenci ve 2 öğretmene uzun süre teshis konulamadığını ve yaklaşık 6 aydır tedavilerinin sürmekte olduğunu da sözlerine ekledi.


CIA'NIN SORUŞTURMALARINDA KULLANILIYOR

Soğuk Savaş'la birlikte Rusların zihnin kontrolü alanında kaydettikleri ilerlemelere karşılık CIA da zihin kontrol tekniklerine olan ilgisini ve bu konudaki araştırmalarını yoğunlaştırdığı belirtiliyor.

Dehşet veren araştırmalarda,” psikotropik” ilaçlar kullanılarak beyin yıkama ve insan zihnini kontrol etme deneyleri yapıldı. Vietnam Savaşı sırasında sorgulanan insanları itirafa zorlamak için aynı yöntemler kullanıldı. Uzmlanlara göre; belki de tüm bunlar arasında en rahatsız edici olanı, belgelerin büyük bölümü sonradan CIA tarafından yok edildiği için ve ilgili kişilere ulaşılamadığı için insan kobaylar üzerinde yapılan deneylerin gerçek boyutlarının bilinmiyor olması sayılıyor.

Zihin kontrolü deneyleri arasında en acımasız ve en geniş kapsamlı olanı 50'li yıllarda başlayıp 70'lere kadar süren ünlü MKULTRA projesiydi. Üniversitelerde, hapishanelerde, akıl hastanelerinde, yetimhanelerde ve uyuşturucu bağımlıları rehabilitasyon merkezlerinde yürütülen deneylerin yanı sıra kentlerin olası bir saldırıya karşı ne kadar dirençli olduğunu ölçmek için kalabalık yerleşim birimleri de kimyasal ve biyolojik maddelere maruz bırakılmıştı.

Alpaslan Düven / Çeviri