Araştırmacı Yazar Hakan Yılmaz Çebi Web Sitesi
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

HAZIR KITA

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SOSYAL PAYLAŞIM

DESTEK

DİN VE VATAN

BÖLÜNMEYE KARŞI UYANDIRAN SİTE..
"Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun." (Al-i İmran -104)

www.reddiyeler.com
Şeytanın, ispat edilen bir iman hakikatini bir şüphe ile inkar ettirmek istemesi

Şeytanın, ispat edilen bir iman hakikatini bir şüphe ile inkar ettirmek istemesi

Tarih 17 Mayys 2010, 01:07 Editör

Şeytanın, yüzler delille ispat edilen bir iman hakikatini bir şüphe ile inkar ettirmek istemesi

 Bir saray farzediyoruz. Bu sarayın yüz kapısı olsun. Ve bu yüz kapının 99 tanesi açık ve sadece biri kapalı olsun. Bizler saraya davet ediliyoruz ve oraya girmek istiyoruz.

       Acaba yapmamız gereken şey; açık 99 kapıdan birisini mi kullanmaktır?

       Yoksa, kapalı olan kapının önünde bekleyerek; “bu kapı kapalı, bu saraya girilmez” diyerek, saraya girmekten vazgeçmek midir?

       Elbette yapmamız gereken şey, açık olan bir kapıdan içeriye girmektir. Zaten içeriye girdiğimizde, kapalı olan kapıyı da içeriden açmamız mümkündür. Şimdi biz açık bir kapıdan saraya girerken, birisi gelse ve dese ki; “bu saraya girilmez, bak bu kapı kapalı.”…

       Siz elbette o kişiye derdiniz ki; “Evet bir kapı kapalı gibi gözüküyor, ama bak! bu sarayın 99 kapısı ağzına kadar açık, kapalı bir kapı ile meşgul olup, açık kapıları görmemezlikten gelmek insaf ehlinin işi olamaz. Hem ben bu saraya şu açık kapılardan bir gireyim, o zaman kapalı zannedilen kapıda kendiliğinden bana açılır”

       Misalimizdeki saray: Bir iman hakikatidir… Açık olan kapılar ise: O iman hakikatini ispat eden delillerdir….Kapalı kapı ise: O iman hakikatinde anlayamadığımız ve kavrayamadığımız meseledir… Açık bir kapıdan saraya girerken gelen ve “bu saraya girilmez, bak bu kapı kapalı” diyen kimse de şeytandır.

       Evet şeytanın mühim bir desisesi; İnsanın fikir selametini ve iman hakikatlerine karşı sıhhatli muhakemesini bozmaktır. Şeytan, bir iman hakikatini ispat eden yüzlerce delilin hükmünü, o iman hakikatinin yokluğuna delalet eden bir emare ile kırmak ister.

       Mesela, muhteşem bir saray farzediyoruz. Öyle bir saray ki, içinde yüzlerce odası var. Her bir odası, son derece hikmetle inşa edilmiş. Ve sarayın her bir taşında da saray kadar nakışlar var. Bu saray; yoktan yapılmasıyla, içindeki nakışlarla, intizamlı idaresiyle, hikmetli tedbiriyle ve daha birçok halleriyle, bir padişahın ve sultanın varlığına delalet etmekte iken, şeytan insana, sarayın, görünüşte intizamsız ve hikmetsiz gibi gözüken bir taşını gösterir. Adeta bu taşı onun gözüne sokar ve der ki: “eğer bu sarayın bir padişahı olsaydı, bu taş böyle hikmetsiz, nakışsız ve intizamsız kalmazdı. Demek bu saray tesadüfün işi, kendi kendine olmuş…”

       Bu vesveseye kapılan zavallı kişi de, sarayda sultanın varlığını ispat eden onlarca hali, tavrı ve delili bir kenara bırakarak, küçük bir emareyi, binler delil kuvvetinde bir delilmiş gibi kabul eder, şeytanın sözünü dinler ve sarayın sultanını inkar eder…

       Misalimizdeki saray; şu kainattır. Bu kainat sarayının odaları ise; yıldızlar ve gezegenlerdir. Dünyamız ise; bu sarayın sadece küçük bir odasıdır. Evet kainat öyle bir saraydır ki, yıldızlar bu sarayın kandilleridir, kocaman güneş, bu saraydaki dünya odasının sobası ve lambasıdır. Ay, bu odanın gece lambası ve takvimidir…

       İşte şeytan, her haliyle ve her şeyiyle, sahibi, maliki ve sultanı olan Allah'a işaret eden bu kainat sarayındaki, küçücük bir intizamsızlığı göze göstererek Allah'ın varlığından şüpheye düşürmek hatta Allah'ı inkar ettirmek ister. Ve bazen de başarılı olur… Sizler şeytanın Allah'ın varlığı hakkındaki bu vesvesesini diğer iman hakikatlerine kıyas ediniz.

       Bu vesveseden kurtulmanın çaresi şunu bilmektir: Bir tek kapının açılmasıyla iman sarayına girilebilir. Ve saraya girilince de kapalı zannedilen diğer kapılar açılır. Sarayın 99 kapısı açık olsa, bir iki tanesi kapalı gibi gözükse, kimse o saraya girilemeyeceğini söyleyemez. İman hakikatleri bu saraydır. O iman hakikatini ispat eden her bir delil ise, anahtardır, hakikati ispat ediyor, kapıyı açıyor. Bir tek kapının kapalı kalmasıyla o iman hakikatinden vazgeçilmez ve o iman hakikati inkar edilemez.

İlme Davet

Bu haber 5821 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Vesvese

Müslümanda vesvese olur

Müslümanda vesvese olur Müslümanda vesvese olur hakkında..

Tasavvufun Ölçüsü ve Vesveselerden Kurtulma

Tasavvufun Ölçüsü ve Vesveselerden Kurtulma Mektubat-ı Muhammed Ziyauddin k.s.'den..

(c) 2008 - 2015 Sizde Ümmeti Muhammed yararına hayırlı küçük bir iş yapmak istiyorsanız yazıları sevdiklerinize ulaştırabilirsiniz! Gayret, samimiyet ve aşk bizden tevfik Allah'tan! (cc) Sitemizden alınan yazı ve dosyalar, ticari amaç gütmeksizin, değişik istemediğimiz amaç ve çıkarlar uğruna kullanmaksızın, yazar ve site ismimiz kaynak gösterilmek şartıyla yayınlanabilir! Aksi halinde tüm yasal haklarımızı gizli tutmaktayız!
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im